Gebelikte Spor Yapmak Önemli mi ? Faydaları Neler ?

Gebelikte Spor Yapmak Önemli mi ? Faydaları Neler ?
31 Mayıs 2015 tarihinde eklendi, 2.061 kez okundu.

Gebelikte Spor Yapmak Faydalı mıdır?

öncesinde ve döneminde anne adaylarının yaptıkları spor ve aktivitelerin sayılmayacak kadar fazla faydası vardır. sürecinde spor yapmanız sağlığınız açısından bir engel taşımıyorsa mutlaka ve mutlaka yazımızı okumaya devam edin.

Gebelikte Spor Yapmanın Faydaları

**Gebelik Sürecinde Spor Yapmak Anne Adayına Enerji Verir

Hamilelik süresince yaptığınız ve yapacağınız sizin kaslarınızın ve kalbinizin daha düzgün ve ritimli çalışmasında rol oynayacaktır. Egzersizleri bilinçli bir biçimde yapıyorsanız kendinizi daha dinç ve daha enerjik hissedersiniz. Gebelik süresince yaptığınız spor ile daha sağlıklı solunum yapmanızı sağlayarak bebeğinizin daha doğmadan gelişimine etki edebilirsiniz.

**Kilo Alımını Düzenler

Gebelik sürecinde kilo verme gibi bir arayış içinde olmayın bu söz konusu bile değildir. Fakat hamilelik süresince yüksek hızda artan kilolarınıza karşı spor ve aktiviteler yaparak kilo alımınızı düzenli hale getirebilirsiniz ve aldığınız kiloların bebeğinizle birlikte size zarar vermesini önleyebilirsiniz.Uzman Hekimlerde aşırı spordan yana değiller fakat bu “spor yapılmaması gerekiyor” anlamına gelmesin. Bu nedenden dolayı dengeli bir şekilde spor ve aktivite uygulamaya özen göstermelisiniz.

**Hamilelikte Spor ve Aktivite Uygulamak Yorgunluğunuzu Azaltır

Hamilelik dönemi boyunca bayanlar genellikle halsiz ve yorgun olurlar. Gebelik boyunca hissedilen bu yorgunluk hali anne adaylarının kendini kötü hissetmesine sebep olur. Anne adayının gün içerisinde kendine bir program hazırlayarak günlük olarak en az 30-45 dakika yürüyüş veya aktivite yaparak vücudundaki yorgunluğun giderilmesini sağlayabilir.

**Ağrıları Hafifletir

Gebelikte genellikle karın, kol ve bacaklar ile buralardaki kaslarda şiddetli ve hafif ağrılar görülmektedir. Çekilen bu ağrıları gebelik süresince yaşamak istemiyorsanız bu dönemlerde düzenli olarak egzersizler ve aktiviteler uygulayarak bu bölgeleri ve kaslarını harekete geçirebilirsiniz.

**Hamilelik Döneminde Görülen Kabızlık Azalır

Gebelik boyunca birçok anne adayı yaşadığı kabızlık şikayetini sorun eder. Bağırsakların doğuma bağlı bir değişime uğramasından kaynaklanan bu sorunu hareketli bir hamilelik geçirerek önleyebilirsiniz. Hekimlerin tavsiyelerini dinleyerek yapılan aktiviteler bağırsakların hareketlenmesini ve hızlı çalışmasını sağlayarak şişkinlik ve kabızlık şikayetlerini sonlandırır..

**Hamilelik Sürecinde Yapılan Spor Diyabete İyi Gelmektedir.

Hamilelik süresince yapılan spor ve aktiviteler, tükettiğiniz şeker içerikli gıdaların birikmesini önleyerek yakılıp harcanmasını sağlar. Glikoz tüketimi enerji üretmek amacıyla gerekli olan bir gıda da olsa fazla tüketimde vücutta zarara neden olabilir. Gebelik dönemi içerisinde çok sık görülen akut diyabet hastalığını spor yaparak önleyebilirsiniz.

Sonuç olarak Hamilelik döneminde spor yapmak sadece vücut için değil bebek içinde çok yararlı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.