Cildimiz ve Güneş Lekeleri

Cildimiz ve Güneş Lekeleri
14 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 2.377 kez okundu.

Cildimiz ve Lekeleri

Güneş lekesi sorunu, özellikle hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde sorun olarak ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudu ve organları için farklı faydalı ve zararlı birtakım doğru ve yanlış davranışlar vardır. Örneklendirmek gerekirse; bol su içmek böbrekler için çok faydalı bir davranıştır fakat asitli içeceklerin aşırı derecede tüketilmesi durumu dişlere ve özellikle de mideye zarar vermektedir. Sigaranın sağlık için zararları ise; başta akciğerler olmak üzere tüm vücuda ve organlara zarar vermektedir.

Vücut derisi yani cildimiz, tüm organları ve vücudu örten bir nevi koruma sağlayan tabakadır. Pek çok konuda önemli yeri olan cildimizin bakımını ihmal etmemeliyiz. Cilt bakımı denildiği zaman akla hemen kozmetik ürünleri yada güzellik seansları gelmemelidir. Gerektiği kadar temiz tutulmayan ve dolayısıyla dış etkilerden korunması yapılmayan ciltlerde; sivilce yada güneş lekeleri gibi pek çok sorunla karşılaşılabilir.

Güneş lekesi, genel olarak koyu renk ten rengine sahip olan kişilerde görülmesi muhtemel koyu kahve renkte olan lekeler olarak tanımlanmaktadır. Güneş lekeleri sorunları sıklıkla; dudakların üst kısmı, yanaklar ve alın kısmında görülmektedir. Bu bölgeleri burun, boyun ve kollar takip etmektedir. Bahsi geçmekte olan bu bölgelerdeki lekeler uzun süre güneşe maruz kalınması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Güneş Lekeleri Nasıl Oluşur?

Güneş lekelerinin oluşması konusunda genetik faktörler, önemli alt yapıyı oluşturmaktadırlar. Ailesinde önceden, güneş lekesi sorunu ile karşılaşmış olan kişilerde, bu sorunun görülme olasılığı çok yüksektir.

Bir diğer önemli sebepse; çok aşırı derecede cildin güneş ışınlarına maruz kalmasıdır. Güneş kaynaklı olan zararlı ışınlar, cilt üzerinde birtakım koyu renkli lekelerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Yada daha önceki süreçte hafif seviyede oluşmuş olan güneş lekeleri, aşırı güneş ışınına maruz kalması sonucunda daha da koyulaşarak belirginleşebilir.

Güneş Lekelerinde Tedavi Yöntemleri

Güneş lekelerinden kurtulmak için uygulanması gereken tedavide uzun bir sürece ihtiyaç duyulmaktadır. Güneş lekelerinin tedavisi aşaması; doktor kontrolünde özel bir ışık yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Uygulanmakta olan özel ışık; lekenin cildin hangi tabakasında olduğunu ve derecesini belirlemede kullanılmaktadır. Ortaya çıkacak olan sonucu göre hastaya tedavi yöntemleri sunulmaktadır.

Gebelik döneminde olan bayanlar için güneş lekelerinden korunmanın en iyi yolu, güneşten koruyan kremlerin uygulanmasıdır. Bu kremlerin kullanılması dışında da zaten hamile olan bayanların güneşten dikkatli olarak faydalanmaları gerekmektedir. Güneşten korunulması için kullanılacak olan kreme zaten doktorunuz karar verecektir ancak genellikle en az 15 spf koruma faktörüne sahip olan, UV-A ve UV-B korumasına sahip kremlerin kullanılması gerekmektedir. Hamilelerin ciltleri, bulundukları durum sebebiyle oluşumuna çok müsait olduğu için 4 mevsim sürekli olarak güneşten koruyucu kremleri kullanmaları uygun olacaktır.

Güneş lekelerinin tedavi edilmesi hususunda; kimyasal özellikte olan cilt temizleyicilerinin kullanılması da diğer bir tedavi yöntemidir. Mutlaka doktora danışılarak kullanılması gereken bu kimyasal içerikli soyucularda tedavide kullanılabilir. Tek ürün kullanılmasıyla tedavi uygulaması, tedavi sürecini uzatabilir.

Ayrıca güneş lekelerinin tedavi edilmesinde kimyasal peeling içeren bakım ürünleri de bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Bu yöntemde; cildin üst tabakası zamanla soyulur ve soyulmayla birlikte lekenin oluşmasına sebep olan pigmentte yavaşça yok edilmiş olunur. Ancak cilt üzerinde oluşmuş olan derin dereceli lekelere kimyasal peeling uygulaması, pek tercih edilmeyen bir yöntemdir. Çünkü pek çok yan etkisi vardır. En çok karşılaşılan yan etkiler; deride kızarıklık, kabuksu olarak soyulma ve ciltte acıya karşı hassasiyet artışıdır. Karşılaşılan yan etkiler kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama olarak 10 güne kadar yok olmaktadır.

Güneş lekelerinin giderilmesinde kullanılan bir diğer yöntemse; dondurma tedavisi yöntemidir. Bu yöntemin tıptaki adı ”krioterapi’‘dir. Tedavinin uygulanması aşamasında cilde karbondioksit yada nitrojen uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulamayla, pigment bozukluklarının azaltılması amaçlanmaktadır. Yapılan muayene sonucuna göre güneş lekelerinin derecesi belirlenir ve kaç seansa ihtiyaç duyulacağı hastaya bilgilendirilir.

Güneş Lekelerini Önlemek İçin Dikkat Edilecekler

Vücutta oluşması muhtemel olan güneş lekelerinden korunmak için en iyi yöntem, güneş kremi kullanmaktır. Fakat bu noktada kullanacağınız güneş kreminin kalitesi ve spf değeri ön plana çıkmaktadır. Güneş kremi sadece yaz aylarında kullanılması gereken bir krem çeşidi olarak algılanmamalıdır. Güneş kremlerinin aslında sürekli kullanılması gerekmektedir. Tam öğle saatlerinde güneşe maruz kalmamakta bir çözüm olarak sunulabilir. Şapka kullanmakta güneş ışınlarına karşı önlem almak açısından diğer bir alternatiftir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.