Sağlıklı Zayıflama Yolları – Sağlıklı Diyet

Sağlıklı Zayıflama Yolları – Sağlıklı Diyet
28 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 2.609 kez okundu.

Zayıflama dürtüsü genel olarak kış mevsiminde akla gelmeyen, ne zaman ki; güneş, deniz ve incecik elbiseler akla geldiği zaman panikle çok kısa sürede verme telaşına düşüren bir durumdur. almakta vermekte biranda gerçekleşmesi mümkün olmayan eylemlerdir. Ancak bizler, böyle bir anda gerçekleşmesi mümkün olmayan durumları en kısa sürede gerçekleştirebilmek için sağlığımızı bile riske atarız.

Eğer obezite olarak tanımlanan durumda aşırı kiloya sahipseniz, mutlaka bu konuda uzmanlaşmış olan kişilerden yardım almanız gerekmektedir. Doktor kontrolünde gerçekleştirilen kilo kayıpları, herhangi bir sorununu neden olmaksızın kilo vermenizi sağlayacaktır.

Sağlıklı İçin Yapılması Gerekenler

Zayıflamaya başlamadan önce yapılması gereken, kilo alımını durdurmaktır. Bunu sağlamak içinde dengeli beslenme ve düzenli egzersizi bir yaşam tarzı haline getirirseniz, zayıflamanız ve fit bir görünüme kavuşmanız kaçınılmaz olacaktır. Ancak herhangi bir hormon bozukluğu durumu yada sağlık sorunu olmayan kişiler için bu genelleme geçerlidir. Vücuda ve sağlığa zarar vermeksizin hızlı olmadan ve dengeli kilo dağılımıyla zayıflamak istiyorsanız, aşağıda verilecek olan maddeleri dikkate almanız gerekmektedir.

  • Vücudun zayıflatılması için olmazsa olmaz olan şey egzersizdir. Bahsedilen egzersizin haftada en az 5 gün olmak üzere yarımşar saatlik yürüyüş yada pratik olan egzersizlerin, düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Eğer bir egzersizden fayda görmek istiyorsanız, mutlaka düzenli olarak yapmalısınız. Egzersizler, yağ yakımı sağlaması nedeniyle, kişinin kilo alımını da durduracaktır.
  • Hızlı kilo kayıpları, vücuttaki kas ve su kaybından ibaret olması sebebiyle kişiyi sevindirmemelidir. Hızlı verilen kilolar, hızla alınmaya mahkumdur. Uzmanlara göre zayıflama çabası içine girmiş olan kişilerin haftada 0.5 – 1 kilodan daha fazla vermemesi gerekmektedir.
  • Kilo alımını durduran diğer bir faktör ise yavaş olarak yemeklerin yenmesidir. Yapılmış olan araştırmalara göre, zayıf olan kişilerin yavaş ve sakin bir vaziyette yemek yedikleri ortaya çıkmıştır. Yemek yemeğe başladıktan yaklaşık olarak 20 dakika kadar sonra beyne tokluk sinyalleri gitmektedir. Yani hızlı yemek tüketimi, tokluk hissi duyulmaması nedeniyle daha çok yemeğe neden olmaktadır. Aslında hızlı yemek yemek, doyduğunu hissetmeksizin mideyi doldurmaktan başka bir şey değildir.
  • Günlük olarak 3 ana öğünde çok yemek yerine, günlük olarak tükettiğiniz yemek miktarını 6 öğüne paylaştırın ve azar azar tüketin. Uzmanlarca 3 saatten fazla aç kalınmaması önerilmektedir. Çünkü uzun süre vücut aç bırakıldığında, kan şekeri düşer ve bu durumda kişide tatlı krizlerine sebebiyet verir. Ara öğün olarak 1 kase yoğurt, birkaç tane kuru kayısı, 1 tane meyve yada 1 tabak salatadan arzu edilen birisi tercih edilebilir.
  • Eğer isteniyorsa günün geç saatlerinde kesinlikle yemek yenilmemelidir. Gündüz saatlerine göre gecelerinde fiziksel aktiviteler azalacağı için yenilen gıdaların vücutta yağa dönüşme ihtimali çok yüksektir.
  • Kilo vermenin en önemli unsurlarından birisi de bol miktarda su içmektir. Günlük olarak 2 litre su içilmesinin alışkanlık haline getirilmesi gerekmektedir. Bu miktarda suyu tüketmek için susamayı beklenilmesi gerekmemektedir. Bilhassa yemeklerin öncesinde içilen su, kişiye tokluk hissi vermektedir. Su içmek, vücutta yağ depolanmasının önüne geçmektedir. Böbreklerin yeterli miktarda su almaması, karaciğer başta olmak üzere tüm organların yağ yakımını gerçekleştirmesini durdurur. Ayrıca yeterli miktarda su alınmadığı zaman, vücut ihtiyaç duyduğu suyu bağırsaklardan çeker ve kişide kabızlık oluşmasına neden olur.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.