Hamilelikte Doğru ve Düzenli Beslenme Nasıl Olur ?

Hamilelikte Doğru ve Düzenli Beslenme Nasıl Olur ?
17 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 1.773 kez okundu.

Hamilelikte Doğru

döneminde sağlıklı beslenilmesi; hem bebeğin gelişimi hem de anne adayının sağlıklı olarak hayatına devam edebilmesi için çok önemlidir. boyunca yenilen besinlere, özellikle dikkat edilmelidir.

Hamilelik süreci, kadınları erkeklerden fizyolojik olarak farklılaştıran ve tarifi pek mümkün olmayan bir süreçtir. Kilo almak, kadınları pek mutlu etmez ancak kilo alımının kaynağı, karnınızda gelişmekte ve büyümekte olan bebeğinizse bazen kilo almakta kişiyi mutlu edebilmektedir.

Hamilelikte Beslenme Konusunda Dikkat Edilecekler;

Öğün Sayınızı Artırın

Günlük olarak öğün sayınızı artırırken sık aralıklarla ve az miktarda beslenmeye dikkat etmelisiniz. Bu durum, sizi kan şekerinizdeki dalgalanmalardan koruyacaktır. Ayrıca çok yerseniz, mideniz aşırı şişecek ve bu durumda size rahatsızlık verecektir. Böylece hazımsızlık problemini yaşamanızda kaçınılmaz olacaktır. Hamilelikte özellikle ilk haftaların sıkıntısı olan bulantıyı azaltmak için öğün sayısının arttırılması fayda sağlayacaktır.

Bol Su tüketin, Aşırı Tuz Tüketiminden Kaçının

Su tüketimi, hayatımızın her evresinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak hamile olunduğu süreçte, kabızlıktan korunmak ve böbreklerin çalıştırılması için itici bir görev üstlendiği için özellikle su tüketimine önem verilmelidir. Bol su tüketimi, vücuttaki kan dolaşımını rahatlatır.

Hamilelik süresince fazla tuz tüketimi, damarlardaki sıvı miktarını azaltıp bacaklarda ödemlere ve tansiyonun yükselmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple yemekten ve ekmekten alınan tuz ile anne adayının yetinmeye çalışması gerekmektedir. Hekiminizden aksi yönde bir bilgi almadıkça, iyotlu tuz kullanmayı tercin edin. Tuzu saklarken, fazla ışık almayan ve serin bir yerde muhafaza etmeye çalışın.

Günlük Ekmek Tüketimine Dikkat Edin

Günlük olarak fazla ekmek tüketimi, gereksiz yere kalitesiz enerji almanıza sebep olacaktır. Ekmek tercihinde; esmer ekmekten (bol tahıllı, tam buğday, çavdar yada kepek ekmeği) yana tercihinizi kullanmalısınız. Bu tarz ekmeklerin, hem besin değeri yüksektir hem de kabızlık şikayeti yaşamanızı önlerler.

Hafif Beslenin

Hamilelikte anne adayının hormonları değişmekte ve bu hormonal denge ile mide hareketleri azalma yaşamaktadır. Buna ek olarak, zaman ilerledikçe rahim büyümekte ve bağırsak hareketlerini zorlaştırmaktadır. Bu yüzden hazımsızlık şikayeti yaşamamak için özellikle akşam yemeklerinde hazmı kolay yemekler tercih edilmelidir.

Lif İçeren Besinler Tüketin

Hamilelikte yükselen hormonlarla birlikte, sindirim sisteminin hareketleri azalacaktır. Bu süreçte lifli yani posası bol olan besinlerin tüketimi, kabızlık ve bağırsak tembelliği sorunlarını önleyecektir. Tüm sebze ve meyveler özelliklede kuru baklagiller, önemli birer lif kaynağıdır. Fakat bu besinler tüketilmeden önce çok iyi yıkanmalıdır. Esmer ekmek çeşitleri, kepekli tahıl ürünleri ve kuru meyve tüketimiyle bağırsaklarda rahatlama sağlanabilir.

Süt Ürünleri Tüketin

Hamilelik döneminde vücudun duyduğu kalsiyum ihtiyacı, yaklaşık olarak 1,5 katına çıkmaktadır. Süt ve süt türevi ürünler, hem hayvansal protein hem de kalsiyum içeriği yönünden oldukça zengin olmaları sebebiyle önemli besin kaynaklarıdır.Ancak hamilelik döneminde, sütçüden alınan süt yerine mutlaka pastörize edilmiş olan sütleri tüketmelisiniz. Yarım yağlı yada yağsız olarak sunulan süt ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

Gün Aşırı Olarak 1 Yumurta Tüketin

Yumurtanın özellikle beyaz kısmı, yüksek besin değeri içermektedir. Arzuya göre yumurtanın beyaz kısmını her gün tüketebilirsiniz. Gün aşırı 1 yumurta tüketilmesi, vücut için çok faydalıdır. Yumurtayı pişirirken; haşlama, omlet yada menemen tarzında tüketmeye çalışın. Sucuklu, tereyağlı yada pastırmalı olarak tüketmekten mümkünse kaçının.

Haftanın 2 Günü Balık Tüketin

Bebeğin gelişiminde özellikle Omega-3, önemli bir yere sahip olduğu için balık tüketimi önem kazanmaktadır. Okyanuslarda yaşamakta olan uzun ömürlü balıklar, yüksek oranda civa içerdikleri için sakıncalıdır. Ülkemizde tüketilen balıkların ömrü çoğunlukla kısa olduğu için bu bakımdan şanslı bir ülkede yaşamaktayız.

Eğer yeterli seviyede balık tüketemediğinizi düşünüyorsanız, bu konuda doktorunuza bilgi vermelisiniz. Eğer doktorunuz gerekli görüyorsa size Omega-3 içeren destek ürünler tavsiye etmeyi uygun bulabilir. Ayrıca istiridye yada midye gibi kabuklu deniz ürünlerinin tüketimi, hamilelik döneminde sakıncalı olabilir.

Haftada Bir Gün Bir Kase Kuruyemiş Tüketin

Kuruyemişler yüksek oranda yağ içermeleri sebebiyle, fazla tüketilmemelidir. Ancak haftada 1 gün olmak üzere, özellikle badem ve yer fıstığı tüketimi gebelikte çinko ihtiyacının karşılanması için faydalı olacaktır. Kuru kayısı yada kuru inciri, her gün az miktarda olmak üzere tüketerek kabızlık sorununuzu çözebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.