Göz Altı Morluğu Neden Oluşur ? ve Nasıl Giderilir ?

Göz Altı Morluğu Neden Oluşur ? ve Nasıl Giderilir ?
17 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 2.352 kez okundu.

ve Oluşma Nedenleri

morlukları, çoğunlukla kalıtsaldır ancak bazen dönemsel olarak ortaya çıkabilir.

Bu koyu renkli görüntüye sahip olunması, genel olarak genetiktir. Bu sorunu yaşayan kişilerin, anne ve babasında da bu durum vardır. Bu durumun genlerle birlikte kişiye geçmesi, olası bir durumdur. Fakat bu sorun, ailesinde bu durumla hiç karşılaşmamış kişilerde de ortaya çıkabilir. Beyaz tenli kişilere göre daha çok koyu tenli olan kişilerde bu duruma rastlanılmaktadır. Genellikle gözün alt kapak kısmında olur ancak bazen kirpiklerden kaşlara kadar tüm üst göz kapağını da kapsayacak şekilde olabilir.

Göz Altı Morluklarının Oluşma Nedenleri;

Kılcal Damarlar : Yapılan dermatolojik araştırmalara göre; göz çukurunda yer alan kılcal damarlar, kanın sızmasına sebep olarak, sızan kanın oksijene maruz kalmasına sebep olabilmektedir. Bu sızıntı sonucu ortaya çıkan oksidasyon ile göz çevresinde hatta siyahlık oluşmaktadır.

İlaç Kullanma: Bazı ilaçların uzun süre kullanılması, göz altındaki ince cildin altında yer alan damarların genişlemesine ve bu bölgenin koyulaşmasına sebep olmaktadır.

Astım, Alerji ve Egzama : Gözlerin kaşınmasına ve sulanmasına sebebiyet veren her türlü durum, göz altlarında halkaların oluşmasına neden olabilir. Alerji, astım ve egzama gibi rahatsızlıklar sebebiyle gözlerinde problem yaşayanlar, genel olarak ilerleyen safhada göz altı halkalarının oluşmasından şikayetçi olmaktadırlar.

Güneş Işığına Maruz Kalma: Koyu tene sahip olan kişiler özellikle yaz aylarında, koruyucu kullanmaksızın güneşe çıktıkları zaman göz altlarında, hiper pigmentasyon olarak isimlendirilen durum ortaya çıkabilmektedir. Böylece göz altlarına yüksek miktarda melanin pigmenti salgılanır ve o bölge koyu bir renk alır.

Uykusuzluk : Uykusuzluk ve yorgunluk, tüm vücudun ve özellikle yüzün daha soluk görünmesine sebep olmaktadır. Böylece göz altlarındaki halkalar daha belirginleşir. Bu durumun tek sevindirici yanı, geçici bir durum olmasıdır.

Yaşlanma : Gözaltı bölgesindeki pigmentasyon lekeleri, yaşlanmayla birlikte torbalanmaların ve kırışıklıkların artmasıyla birlikte morluklar ve halkalar daha da belirginleşmektedir.

Dengesiz Beslenme : Vücudumuzun sağlıklı kalabilmesi için olmazsa olmazlardan biriside dengeli beslenmedir. Dengesiz olarak beslenince, vücut yeterli miktarda vitamin ve mineral alamadığı için göz altlarında bir takım renk değişikliklerinin oluşması normaldir.

Göz Altı Morluklarından Kurtulmak

Tedavinin şekli ve vücudun verdiği tepkiye göre, morluklardan kurtulmanın süresi değişmektedir. Çözüm olarak; bu bölgedeki kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi olan kozmetik ürünlerin kullanımı önerilebilir. Yada hücre yenileme özelliği olan farklı ürünlerde doktor tavsiyesiyle denenebilir. Ancak tüm bu kozmetik ürünler, geçici olarak çözüm sağlasa da uzun vadede etkili olamamaktadırlar.

Tedavinin başarılı olabilmesi için öncelikle gerçek sebebinin bulunması gerekir. Örneğin alerjiden kaynaklı morluk varsa; bol miktarda günlük nemlendirici kullanılarak bu sorun giderilebilir. Yada sorun genetik kaynaklı ise; hekim uygulamaları ile belirli aralıklarla göz etrafına peeling yapılabilir. Ancak peeling uygulaması süreklilik göstermezse, morluklar eski haline dönebilir.

Göz Altı Morluklarından Kurtulmak İçin Tavsiyeler;

 • Salatalık yada patates halkalarının yada açık çay kompres uygulamalarının iyi geldiği söylenebilir. Ancak bu uygulama yapılırken; malzemelerin poşette olarak değil, taze ve buzdolabında soğutularak uygulanması uygun olacaktır.
 • Dolgu tekniği ile göz altları, hafifçe kalınlaştırılarak morluklar görüntü olarak ortadan kaldırılabilir.
 • Özel bir teknikle uygulanmakta olan göz altı mezoterapisi, iyi sonuçlar verebilmektedir.
 • K ve C vitamini içeren, göz çevresi kremlerinin uygulanması tavsiye edilebilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Avatar kaliteli beslenme dedi ki:

  ben özellik siyah üzümün göz altı morluklarına iyi geldiğini duymuştum denedim ve faydalı oldu:)

 2. Avatar Ömer dedi ki:

  Söylenenler inşallah faydalı olur deneyecegim

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.