Doğum Sonrasında Fazla Kilolardan Nasıl Kurtulunur?

Doğum Sonrasında Fazla Kilolardan Nasıl Kurtulunur?
27 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 2.414 kez okundu.

Bayanların sorun ettikleri konulardan birisi de hamilelik süresince alınmış olunan kilolardan uzun süre kurtulamamalarıdır. Anne adayları, hamilelikleri boyunca hem kendi hem de bebeklerinin sağlıklı olması için çok çeşitli besinlerden bolca tüketmektedirler ve bu durum hamilelik sonrasında da hemen terk edilememektedir. Bu gibi durumlar gerçekleşirken de yeni yapmış olan bir annenin hemen kilo vermesi de neredeyse imkansız bir durumdur. Peki sonrasında fazla kilolardan en kısa sürede nasıl kurtulunur?

Doğum Sonrasında Fazla Kilolardan Kurtulmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik sürecinde bazı bayanlar, her ne kadar kilo almamak için özende gösterse alması gerekenden daha fazla kilo almaktadırlar. Bunun sebebi, neredeyse tüm hamilelerde oluşan insülin direnci durumudur. Vücuttaki insülin direnci, kilo alımını kolaylaştırıcı etki göstermektedir. Hamilelik süresince alınması uygun görülen kilo, hamilelik öncesi boy ve kilo hesaplamasının alınması ile tespit edilmektedir. Belirlenmiş olan sınır şayet aşılmazsa, alınmış olunan kilolar kolaylıkla verilmektedir.

Pek çok bayanın aşermesi ve çocuklarının sağlığını düşünmeleri nedeniyle aslında sağlıksız olarak beslenmeleri gerekli olandan çok daha fazla kilo almalarına sebep olmaktadır. Böylece doğum sonrasında da alınmış olunun kiloların verilmesi çok zor olmaktadır. Hamilelik süresinde tüketilen ve tüketilecek olan besinlere, mutlaka dikkat edilmeli ve özen gösterilmelidir. Hamur işi, çikolata, tatlı ve fast-food tarzı gıdalardan uzak durulmalıdır. Aksi taktirde doğum sonrasında kiloların verilmesinde çok zorlanılmaktadır. Hamilelik süresince ortalama olarak 10 kilo alınır. Bu kilonun 5-6 kilo kadarlık kısmı, bebeğin doğumuyla birlikte gidecektir. Geride kalacak olan 4-5 kilo ise kolaylıkla verilebilir.

Çocuklarını emziren kadınların, kolay kilo verdikleri söylenmektedir. Bu durum olasıdır çünkü annenin metabolizması çalıştığı ve besinlerini süt yoluyla bebeğine aktardığı için normaldir. Yeni doğum yapmış olan ve emzirme dönemindeki bayanların amaçlı diyet uygulamaya çalışması, yapılabilecek olan en büyük hatalardandır. Böyle bir uygulama hem bebeğinizi hem de sizi sağlıklı beslenmekten mahrum kılar. Emziren annelerin hamur işi ya da tatlıya yönelmesi de yapılan bir başka hatalı davranıştır. Annenin emzirme süresince yakmış olduğu kalori düşünüldüğü zaman; hem annenin daha fazla kalori harcaması hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça iyi olacaktır.

Kilo Vermeyi Engelleyen Yanlışlar

Sağlıklı bir annenin bebeğini emzirecek kadar sütünün olması için sağlıklı beslenmesi ve bol miktarda su içmesi yeterli olacaktır. Yani her şeyden bol yemek, gereksiz yere kilo alımına neden olmaktan başka bir şey olmamaktadır. Yeni doğum yapmış olan annenin yavaş hareket etmesi; dikişleri ve yaraları iyileştikten sonra kısa mesafeli yürüyüşlere çıkması oldukça faydalı olacaktır. Emzirme esnasında şeker düşmesi gibi bir durumla karşılaşıldığı zaman çiğ kuruyemişlerden tüketmek en akıllıca davranış olacaktır.

Doğum Sonrasında Nasıl Beslenilmeli?

Doğum sonrasında da her zamanda sağlıklı beslenmekten vazgeçilmemelidir. Gün içindeki öğünlerin kesinlikle atlanmaması lazımdır. Bilhassa günün en önemli öğünü olan kahvaltı, kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Beslenirken; bol miktarda sebze, yumurta, hayvansal protein ve sağlıklı kavrulmuş kuru yemişlere yer verilmelidir. Kahvaltı tabağından; peynir, zeytin, yumurta, sebze çeşitleri, çiğ badem, ceviz ve fındık eksik olmamalıdır. Ekmek tüketmeksizin doyabilenlerdenseniz, tüketmemeniz de bir mahsur yoktur. Şekerin ne size nede bebeğinize bir faydası olmadığını unutmamalısınız.

Öğlen ve akşam yemeklerinde; balık, tavuk, kırmızı et, yoğurt ve sebze yemeği tarzında bir beslenme tercih edilmelidir. İçecek olarak ayranı, gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Baklagillerin gaz yapacağı düşüncesiyle tüketilmemesi, yapılabilecek olan hatalı davranışlardandır. Baklagiller aslında sütün artmasını sağlamaktadır. Baklagil tüketimi belki bebeğinizde gaz oluşmasına neden olabilir ancak sütün kesilmesi durumu, bebeğinizin gaz geçici bir gaz sorunundan çok daha büyük bir problem teşkil edeceği unutulmamalıdır. Bu yüzden haftada 2 veya 3 kere nohut, fasulye veya mercimek tüketilmelidir. Ayrıca baklagilleri pişirirken içine bir miktar kimyon atıp gazı önleyebilirsiniz.

Gereksiz olan her türlü gıdadan uzak durarak ve sağlıklı olarak beslenerek, hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığını riske atmamış olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.