Çocuklar Oruç Tutabilir mi ? Oruç Tutmalı mı ?

Çocuklar Oruç Tutabilir mi ? Oruç Tutmalı mı ?
13 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 1.171 kez okundu.

Tutabilir Mi?

Tabi ki çocuklarda oruç tutabilirler ancak belirli konulara dikkat etmek suretiyle bu durum kabul edilebilir. Aileleriyle birlikte ortak bir şeyler paylaşmak hevesinde olan çocuklar için öncelikle yarım oruç, yani tekne orucu tutarak başlamalarında fayda vardır. Çocuklar kendilerini büyümüş olarak hissetmek isterler ancak vücutları bu duruma hazır mıdır? Bu sorunun cevabını sağlıklı olarak alabilmek için yarım oruç tutulması ile başlanması iyi bir başlangıç olacaktır.

Doğrudan yaz mevsiminde ve 17 saat kadar aç kalınarak oruç tutulması kimi zaman büyükleri bile sarstığı için çocuklarda kimi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Çocukların metabolizması, büyüklerinkine göre farklı çalışmaktadır. Onların vücutları, büyümek üzere programlanmış olarak çalışmaya halen devam etmektedir. Temel besin elementlerinden olan protein, yağ ve şeker onlar için düzenli ve dengeli olarak alınması gereken besinlerdendir. Özellikle okulların kapanmasıyla birlikte, dışarıda fiziksel aktiviteler yaparak zaman geçiren çocuklar; vitamin, mineral ve özelliklede suya önemli ölçüde ihtiyaç duymaktadırlar. Bunlara ek olarak, yazında kurslara giden çocukların zihinsel aktivitelerinin körelmemesi ve aktif olarak derse katılımlarının devam edebilmesi için ihtiyaç duydukları su ve enerji ihtiyaçlarının mutlak karşılanması gerekmektedir.

Ders görmekte olan çocukların, başarılarının düşmemesi ve sağlıklarının olumsuz etkilenmemesi için oruç tutmamaları tavsiye edilmektedir. Aksi durumlarda; dikkat eksikliği başta olmak üzere huysuzluk, sinirlilik, baş dönmesi, unutkanlık, göz kararması ve idrar azalması gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

Ramazanda Oruç Tutmak İsteyen Çocuklar İçin İzlenmesi Gerekenler;

İlk günler çocuklar, sahura mutlaka kaldırılmalıdır. Fakat iftara kadar beklemeksizin, öğlen yada öğleden sonra bir öğün olmak üzere; etli bir sebze yemeği, ayran, bulgur yada bakliyat türü tok tutacak özellikte olan yemek yedirilmelidir. Yemeklerle birlikte mutlaka su içmelidir. Böylece vücudun alışmasına fırsat verilmiş olunur.

İftar sofrasında yiyecekler, iyi çiğnenerek yutulmalıdır. Aksi taktirde daha fazla gıda tüketimi ve hazımsızlık sorunları ortaya çıkabilir. Şeker ihtiyacının karşılanması için öncelikli olarak; karpuz, şeftali, kayısı ve üzüm gibi sulu meyvelerin tüketimi ile sağlanmaya çalışılmalıdır. Vitamin ve mineral dengesinin korunması bilhassa çocuklar için çok önemlidir.

Eğer oruç tutmak isteyen çocuğunuz, fiziksel aktivitelere yada oyun ortamında oynamak için çok arzuluysa; mümkün olduğunca su ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Fiziksel aktiviteler sonucu terlemeyle birlikte vücudun susuz kalmasını engellemek şarttır. Art arda oruç tutulmasındansa öncelikle yarım günlük oruç tutumuyla başlamak, ilerleyen günlerde vücudun nasıl tepki verebileceği konusunda ipucu vermektedir. Vücudun vereceği tepkilere göre art arda yarım oruçlar tutulabilir.

Oruç tutmak isteyen çocukların her gün tartılarak, tehlikeli olabilecek hızlı kilo kaybı sorununun önüne geçilmiş olunur. Kilo takibine önem verirken, ayrıca çocuğunuzun idrar rengi de önemli bir veridir. İdrar renginin koyulaşması; böbrek yetmezliği ve yetersiz su alımı sebebiyle iltihaplanma riski oluşturabilir.

Çocuklarınıza, sahur yemeğinde uzun süre tok tutması sebebiyle protein ağırlıklı besinler verin. Yumurta, yoğurt, süt ve peynir mutlaka sofrada bulunmalı. Bir miktar pekmez yada az miktarda balda tüketilebilir. Karpuz gibi bol sulu ve lifli meyvelerde tercih edilebilir. Sahur sofrasında özellikle köfte yada sucuk gibi tuzlu besinlerden kaçınılmalıdır. Bunların susamayı kolaylaştıracağı unutulmamalıdır.

Ayrıca çocukların uyku ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır. Çocukların uykuya olan ihtiyacı, yetişkinlerden daha fazladır. Bu yüzden, çocukların boyunca daha erken yatırılıp uykusunu alması sağlanmalıdır. Buna ek olarak çocukların süresince şekerleme yapmaları teşvik edilmelidir.

Oruç tutmaya çalışan çocuklar için güneş önemli bir risk faktörüdür. Uzun süre susuz kalan çocukların güneş çarpmasına yakalanma riskleri oldukça yüksektir. Bu yüzden, oruçlu olan çocukların uzun süre ailelerinden uzakta kalmamaları gerekmektedir. Mutlak kontrol altında tutulmalıdırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. bilindik market dedi ki:

    Evet tedbiri elden bırakmadan Çocuğun oruç tutması mantıklı kendi çocukluğumdan hatırlıyorum şimdi güzel ve tatlı bir anı olarak hatırlıyorum

BİR YORUM YAZ